- Komerční sdělení -finance
DomůMagazínVelký jarní úklid! Triky, jak ho zvládnout

Velký jarní úklid! Triky, jak ho zvládnout

Už máme za sebou první jarní den, posun času ze zimního na letní i Velikonoce. Pokud jste ještě nestihli dosud uklidit příbytky, je ten nejvyšší čas! Máme pro vás několik triků, jak to úspěšně zvládnout.
Úklid většinou nepatří mezi činnosti, které děláme dobrovolně a máme v nich zálibu. Jarní úklid navíc vyžaduje větší úsilí a zvýšenou pozornost. Víte, co všechno je třeba otírat, umýt, ošetřit? Kde začít? Jak postupovat? Nevzdávejte se hned na začátku. Chce to jen dobrou organizaci a pár vyzkoušených triků.

Zbavte se zbytečností

Nepouštějte se do úklidu, pokud jste neudělali ráznou revizi garáže, komory, šatníků a botníků. Vše, co je staré, nepotřebné, poškozené či zničené vyhoďte. Takové předměty a věci zabírají místo bez nějakého konkrétního užitku.

Zbavte se starého, dlouho nenošeného oblečení. Místo zabírá i to poškozené a takové, které vám či vašim dětem již velikostně nesedí. Ven s obnošenými botami!

V šuplících zas nemají co hledat nepotřebné papíry a staré účtenky.

Knihy, které nečtete a zbytečně na ně sedá prach, darujte knihovně nebo antikvariátu.

Rozbité a nefunkční hračky již nesplňují svůj účel, měly by skončit v odpadkovém koši.

Do odpadků patří i načaté staré krémy a léky po datu spotřeby.

Začněte vždy od půdy

Pokud jste již vytřídili šatník a zbavili se nepotřebných věcí, na řadu přichází samotný úklid. Vyhraďte si dostatek času. Pokud si na daný den naplánujete i nějaký jiný program, snadno se tak dostanete do stresu a nervozity.

Předem si promyslete, jak budete při jarním úklidu postupovat. Ideální je začít od půdy a pokračovat směrem k podlaze. V praxi to znamená, že jako první ometete kouty a stěny od případných pavučin, a poté důkladně omyjete svítidla. Následně svou pozornost přesuňte k oknům, čímž zároveň dobře vyvětráte. Po umytí oken otřete všechny poličky od prachu. Úklid završte vysáváním, ideálně vytepováním koberců a umytím podlahy. Nakonec přichází na řadu koupelna.

Jak na okna bez šmouh

Okna jsou vždy zátěžovým testem celého jarního úklidu. Pokud však zvolíte správné kroky, budou dokonale čisté a vy neztratíte chuť pustit se do dalšího čištění domácnosti.

Jako první očistěte žaluzie. Předejdete tak tomu, aby se vyčištěná okna znovu zašpinila. Následně pokračujte mytím parapetu a rámů, které nejlépe vyčistíte obyčejnou houbou nebo švédskou utěrkou namáčenou ve vodě nebo přípravku na čištění oken. Na řadu přicházejí samotná okenní skla.

Kromě běžných čistících prostředků můžete použít přípravky, které znaly už naše babičky. Některé hospodyňky nedají dopustit na ocet, jiné jsou věrné kuchyňské soli či kypřicímu prášku, najdou se však i takové, které okna čistí pivem či dámskými punčochami namísto utěrek.

Prach je všude kolem nás

Prach otírejte směrem shora dolů. Začněte na skříních, pokračujte obrazy, lustry, policemi a vitrínami, ideálně i zevnitř. Nezapomínejte na radiátory! V jejich spárách se prach usazuje po celý rok. Pozornost věnujte také obrazovce televizoru a displeji, které prach přitahují vlivem statické elektřiny.

Woman Cleaning Air Conditioning System stock photo

Zaostřete na koberce
V kobercích se soustřeďuje obrovské množství nečistot a prachu, kterých se zcela nezbavíte ani častým vysáváním. Když jste se již odhodlali na generální úklid, menší koberečky vyprašte a vykartáčujte, na ty větší použijte průmyslový tepovač, případně požádejte o pomoc firmy, které se zaměřují na úklid.

Takovou péči je vhodné kobercům dopřát minimálně jednou za rok. Pokud máte koberce na frekventovaných místech, po kterých zvyknete proběhnout iv botách nebo máte doma malé děti či zvířátka, tak častěji.

Stejnou pozornost věnujte i čalouněnému nábytku.

Několik rad jako na čistou podlahu
Pokud při mytí podlahy použijete mop, ušetříte si čas i páteř. Postupujte směrem ke dveřím, abyste si čistou podlahu nepostoupali.

Pro čištění dřevěné podlahy doporučujeme plochý mop s návlekem z mikrovlákna. Ten nezanechává žádné fleky a nepouští nitě. Po každém použití jej propláchněte v teplé vodě a jednou za čas vyperte.

V případě vinylové podlahy stačí opravdu velmi málo. Pokud je povrch bez fleků, stačí ji pouze vysát nebo otřít vlhkým hadrem. Pokud je podlaha špinavá a ani čistá voda už nepomůže, sáhněte po čistícím přípravku na vinylovou nebo PVC podlahu.

Péče o korkovou podlahu není složitá, podlahu vytřete, pořádně vyždímaným mopem! Korkovou podlahu nenechávejte dlouho vlhkou. Nepoužívejte žádné agresivní čističe, jen speciální přípravky.

Linoleum i PVC podlahu omývejte vlažnou vodou bez agresivních přípravků. Pokud se nejedná o žádné větší znečištění, použijte pouze čistou vodou smíchanou s trochou octa.

Mramorová podlaha je velmi citlivá na poškrábání a zničení. Nepoužívejte žádná mýdla a další přípravky, které nejsou určeny výhradně pro tento typ podlahy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek